How To Remember English System of Volume Measurements | Gallon/Quart/Pint/Cup | Family and Consumer Sciences / Home Economics

gallon quarts pints cups english imperial measurement system family consumer sciences home economics

To help students remember their English system volume measurements I tell them a story about the Great Land of Gallon.

  1. Draw a giant G and tell the students about the Great Land of Gallon
  2. The land is ruled by four queens. (Draw four Q’s inside the G)
  3. Each queen has two children. What do we call children of queens? Princes and princesses! (Draw two p’s inside each Q)
  4. We’re cat people around here. Each prince and princess have two! (Draw two C’s inside each p.)

I admit to the students that my version is very corny and that I’m sure they can think of something better. I ask them to work in groups to make a poster to help remember the English system volume measurements.

The poster must have

  • A saying to remember the measurements in order
  • A drawing of the G-Q-P-C diagram
  • An illustration to help visualize the saying

When the students have a rough draft on scratch paper I give them a sheet of construction paper. Each group’s color corresponds with their kitchen to help emphasize the color coding.

I’m always right- The students have better versions than me. And their posters add bright color to my kitchens!

I hope what you've read is useful! I post here biweekly with resources for Family and Consumer Sciences and Home Economics teachers and share my classroom happenings much more frequently on Instagram, Twitter, and Facebook. Sign up to receive an email when new content is added to my blog. Thanks for visiting!

Practice Debit/Credit with Monopoly | Personal Finance | Family and Consumer Sciences

play-monopoly-balance-checkbook-game-family-and-consumer-sciences-home-economics-personal-finance

My students had a great time playing Monopoly for a day. They didn’t even seem to notice the learning objective attached: Keeping a running balance on a checking account.

Instead of cash students played with a checkbook register. Their opening balance was $1500. As they played they had to record transactions in their register and keep a running balance.

Download a blank checkbook register worksheet here. You could also have students write checks for every transaction if that was a goal for your students to learn.

Students who were absent played alone online here and turned in their balance sheet. I asked them to play long enough to fill at least half of the page.

 

I hope what you've read is useful! I post here biweekly with resources for Family and Consumer Sciences and Home Economics teachers and share my classroom happenings much more frequently on Instagram, Twitter, and Facebook. Sign up to receive an email when new content is added to my blog. Thanks for visiting!

Ten Ways To Save On Foods Labs | Family and Consumer Sciences/Home Economics

save money on groceries foods labs family and consumer sciences teachers

I’ve always been a pretty frugal person which has served me well as a Family and Consumer Sciences teacher. Food prices have been rising much faster than my budget allotment. Here are some tips for how I’ve been able to keep up.

Portion size

Cut portions down as small as possible for students to still achieve the objective. My mini angel food cakes are my favorite example of this.

Skip demonstrating

I don’t demonstrate my soft yeast dough pretzels. Instead, students make their recipe as they watch the episode Good Eats: Pretzels Logic.

Or, only demonstrate

I used to have each kitchen make their own batch of yeast dinner roll dough. Now I only demonstrate the dough and each student gets to form their own roll. Students really take their one roll seriously. I used to end up with a lot of waste.

Freeze!

Freeze anything that won’t get used it a week from applesauce to bacon to yogurt to pumpkin.

Stock up on sales

If you are picking up groceries and notice a sale, stock up on as much as you can use before it would go bad or as much as you need for the year if it is freezable.

Stock up seasonally

Buy canned pumpkin (and most baking ingredients) at Thanksgiving. Baking ingredients are cheap again at Easter time.

Consider seasonal labs

Students who take Culinary Essentials in the fall learn knife skills by making salsa with free garden produce. Students who take it over the winter learn knife skills with a root vegetable soup.

Do. Not. Share. Disposable. Products.

I do not buy paper plates, plastic utensils, plastic bags, or anything of the like for my students. At the beginning of the term I recommend that my students keep a gallon size freezer bag in their folder in case they have leftovers to bring home. No container, no leftovers.

Eliminate disposables for yourself too

Right now my students have muffins sitting on the counter in their stock pots. It’s a little weird but it works! At my last school I had some room in my Perkins funding to get these beautiful Cambro squares. (sigh!) They held everything, were freezer safe, and if you flipped them upside down they were big enough to be a cake take! I know from my time in catering that they take all sorts of abuse and can save your department in the long run.

Dry Milk

Dry milk does not offer much cost savings over liquid but I am able to mix it as I need it so there is never any waste. I would purchase liquid milk for dairy-specific labs but it’s not necessary for a cup here or there in quick breads, for example.

How do you keep your foods budget balanced? Share your tips in the comments below!

 

I hope what you've read is useful! I post here biweekly with resources for Family and Consumer Sciences and Home Economics teachers and share my classroom happenings much more frequently on Instagram, Twitter, and Facebook. Sign up to receive an email when new content is added to my blog. Thanks for visiting!